Doris Lessing - liv och verk
Doris Lessing föddes den 22 oktober 1919 i Iran och växte upp i Rhodesia (nuvarande Zimbabwe). Hennes föräldrar flyttade dit eftersom de hoppades tjäna stora pengar på majsodling men det blev aldrig som de hade tänkt sig. I stället fick de stora skulder eftersom priset på majs sjönk. Familjen - förärldrarna, Doris och hennes yngre bror - levde relativt isolerat på farmen. Pappan blev alltmer apatisk medan mamman försökte upprätthålla intrycket av en borglig, välbärgad familj.
Doris Lessing vantrivdes hemma, hon vantrivdes i klosterskolan och hon vantrivdes i flickskolan. I protest mot sin mor slutade hon skolan när hon var 14 år och flyttade hemifrån som 15-åring. Hon arbetade som barnflicka, sjukvårdsbiträde och telefonist. Hon gifte sig 1939 och fick två barn men skilde sig fyra år senare. Hon blev kommunist, gifte sig igen, fick ännu ett barn. Men även det äktenskapet sprack. 1949, när hon var 30-år, lämnade hon Rhodesia och sina två äldsta barn. Med sig till London hade hon sin 2-åring och manuskriptet till debutboken "Gräset sjunger".
"Gräset sjunger" väckte stor uppmärksamhet när den kom ut 1950. Den handlar om en vit bondfru och hennes svarte tjänare och är en psykologisk och politisk roman. Historien bottnar i Sydafrikas historia av rasmotsättningar och människoförakt. Boken förbjöds i Rhodesia. Doris Lessing förbjöds även att besöka både Rhodesia och Sydafrika. Först 1995 kunde Doris Lessing besöka barn och barnbarn i sitt gamla hemland. Det var hennes första besök sedan 1956 då hon blev utvisad när hon skulle besöka landet.
Doris Lessing är självlärd och har ingen annan formell utbildning än grundskolan som hon lämnade som 14-åring.
Under åren har Doris Lessing skrivit mer än 30 böcker som spänner över många gengrer. Det har blivit romaner, noveller, reportage, lyrik och dramtik. Rasproblematik, kvinnlig erotik, politiskt engagemang för kommunismen är ämnen som tas upp i Lessings böcker. Många av de första böckerna utspelar sig i Afrika.
Doris Lessing har även givit ut böcker om katter, hennes älsklingsdjur, och en självbiografi i två band. "Den femte sanningen", hennes genombrottsroman, gjorde henne känd och blev viktig för kvinnogörelsen.
Hej mina Doris älskande vänner! Jag har en fråga till er... till er ALLA! Ni är hjärtligt välkomna att besvara min fagra fundering. Så here it goes (här kommer den) Jag undrar hur många av er som egentligen vet vad det innebär att var kär? Min kärlek till Doris är enorm, ni förstår faktiskt inte! Ord kan inte beskriva hur jag känner, jag vill nu alltså få ett svar, av er alla. Jag är kär i dig Doris, ring mig någon dag! PS! jag är hennes största fan, ingen annan.
Svara på kommentar
Patetiskt med manen och barnet
Svara på kommentar
Om vi ska se det hela i genus lite.. Om Doris hade varit en man skulle det nog inte bli en lika stor grej av att hon lämnade barnen. Så varför ska det vara det nu?
Svara på kommentar
jag tycker om doris lessing!
Svara på kommentar
Hennes man fick vårdnaden om barnen, så on övergav dem inte precis
Svara på kommentar
Vilka "goda" avsikter?!
Svara på kommentar
Hon övergav barnen med godaavsikter :o
Svara på kommentar
Åh vad vackert
Svara på kommentar
övergav hon barnen när de var tio år gamla? Herregud! Och hon skulle ha nobelpriset? Vart är världen påväg?
Svara på kommentar
men tänk lite realistiskt nu! hon kanske inte ens hade någon bra relation till barnen, eller så var hon inte kapabel att ta hand om dom just då. döm inte människor utan att ta reda på fakta. hon vann dessutom nobelpris för hennes verk, inte personlighet.
Skriv svar
Författarporträtt
Corinne Hofmann
Under en semester till Kenya i slutet av 1980-talet blev hon passionerat förälskad i en massajkrigare och lämnade allt för att leva med honom i den afrikanska bushen. I fyra år levde hon med massajerna men när hennes man ville omskära och gifta bort deras dotter flydde hon tillbaka till Schweiz.
Nobelpristagaren Wislawa Szymborska är död
Hon dog i sitt hem i Krakow
Strindbergs roman från 1888 på pockettoppen
Bokcirkeltrend hypar "En dåres försvarstal"
Munter satir prisas i Ivar Lo-Johanssons anda
"Grand final" får stort litterärt pris
Alla vill läsa Zlatans självbiografi
Fotboll på toppnivå säljer – även efter julhandeln
Äldre artiklar
E-handeln med böcker exploderar
Förra året köpte över 2 miljoner svenskar sina böcker via webben. På fem år har e-handeln med böcker ökat med 160 procent.
Hon ser rosa
Fanny Ambjörnsson belyser vårt komplicerade förhållande till den laddade färgen rosa i nyutkomna boken "Rosa. Den farliga färgen".
Litteraturmagazinet listar
Pockettoppen
Sök på LitteraturMagazinet
omg hennes böcker är skit bra ju!!!